25 évvel ezelőtt volt a Wall Street vezető indexének legnagyobb zuhanása, amelyet a Fekete hétfőként emleget a tőzsdetörténelem. Hogy lehet keresni az árfolyamcsökkenésen? 

1987. október 19-én a New York-i tőzsde irányadó indexe, a Dow Jones az előző napok esése után 2200 pont felett kezdte a kereskedést, a végeredmény pedig 1738 pont lett. Azaz 23 százalékkal - 508 ponttal - csökkent az index értéke, elvesztette értéke közel negyedét. A tőzsdetörténelemben korábban csak 1929-ben volt ennél nagyobb zuhanás. 

Arról megoszlanak a vélemények, hogy a jövőben lehetséges-e hasonló napon belüli zuhanás. Vannak, akik szerint bármikor kialakulhat egy ilyen elképesztő eladási hullám, más vélemények szerint azonban a mai fejlett kereskedési technikák megálljt parancsolnának a zuhanásnak. 

A Fekete hétfő szülinapja alkalmából érdemes szót ejteni az esésből nyereséget termelő  kereskedési technikáról, a shortolásról, amely sokszor pejoratív értelemben szerepel a híradásokban, pedig egy teljesen hétköznapi gyakorlatról van szó. 

A legegyszerűbb magyarázat, hogy fordítva kell kereskedni. A klasszikus forgatókönyv, hogy valaki vesz valamit, majd vár arra, hogy felmenjen az ára. Ha elégnek látja az emelkedést, eladja. 

Ha azonban úgy érzi, valaminek esni fog az ára, megfordítható a folyamat. Vagyis azelőtt ad el, hogy megvásárolná a kiszemeltjét, például a kukoricát. (Mondjuk kölcsönkapta a brókercégtől.)

Ha az idővel játszunk jól látszik az ügylet lényege: adott napon előbb 10 dolláron eladja, később 9 dolláron megveszi a kukoricát. Igaz időbeli eltéréssel, de 9 dollárt fizetett és 10-et kapott, 11 százalék a nyereség. Van azonban veszélye is az ügyletnek, ha nem jön be a számítása, és az eladás után 11 dollárra drágul a kukorica, akkor is 10 dollárért kell eladnia azt. Így viszont 10 százalék a veszteség.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS

Korábbi posztjaink:

Fájhat a kólagyártók feje

Továbbra is lejtőn

Még az olcsó is drágul

Szép kilátások a narancsvidéken


Mészárlás hozott drágulást

Sok van, az ág is húzza