Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Jól járhatnak a dízelesek

A forint erősebb lett, az üzemanyagok tőzsdei jegyzése felment, a hazai kutakon mégis csökkenhetnek az árak.

Ellentétes folyamatok zajlottak a nemzetközi piacokon az elmúlt egy hétben, a forint erősödött a dollárral szemben, miközben mind a gázolaj, mind pedig a benzin tőzsdei árfolyama emelkedett. Előbbi tényező a hazai üzemanyag árak esését, utóbbiak az emelkedést indokolnák, így a két hatás úgy-ahogy kiegyenlítette egymást.

Benzinár idei alakulása (forint/tonna)

Mindez a konkrét számokra lefordítva annyit tesz, hogy a forint a dollárral szemben a héten - a Magyar Nemzeti Bank hivatalos árfolyamai alapján - több mint 3 százalékkal erősödött, miközben a benzin dollárban jegyzett tőzsdei árfolyama átlagosan 2,4 százalékkal, a gázolaj jegyzése pedig 1 százalékkal emelkedett.

Összességében tehát a forintban kifejezett tőzsdei ár a benzin esetében 1 százalékkal csökkent, míg a gázolajnál megközelítőleg 2,5 százalékkal süllyedt. Mindez - figyelembe véve, hogy a hazai kiskereskedelmi ár mintegy 40 százalékát adja a termelői (világpiaci) ár - a hazai kutakon a benzinnél stagnálást, esetleg 1-2 forintos árcsökkentést, míg a gázolaj esetében 4-5 forintos áresést indokolna.

0 Tovább

100 ezer milliárd forintnál járnak a gazdagok

Bár a milliárdosok listáján szereplő tíz leggazdagabb ember rosszul zárta a júliust, akkor sem lehet okuk panaszra, januárhoz képest mindannyian pluszt termeltek. Összesített vagyonuk megközelíti a 100 ezer milliárd forintot.

Július utolsó kereskedési napján rosszul jártak a gazdagok. A Bloomberg világ negyven leggazdagabb emberét felsoroló listáján az első tízben lévő milliárdosok kedden a tőzsdei mozgások eredményeként összességében 2,96 milliárd dolláros, forintban számolva közel 680 milliárdos veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni. (Persze a mínusz csak virtuális, tőzsdei emelkedés esetén ugyanis csökken ez a veszteség.)

A tetemes keddi bukás ellenére nem kell félteni a top tízben lévő milliárdosokat: az év elejéhez képest mindegyikük vagyona nőtt, 5,2-24,4 százalékkal.

1 Tovább

Borban úszik az olimpia

Az olimpia miatt jelentősen növekszik a borfogyasztás Londonban, idén összesen közel 2 milliárd dolláros lehet a forgalom a fővárosban. Az esemény hivatalos borai között ott a Tokaji, de a déli féltekéről is érkezett három idei bor.

Nagy eseményhez sok bor kell, ez nem kérdés. Londonban pedig 17 napig tart a világraszóló hacacáré.

Az Egyesült Királyság 2012 nyarán igazi partizónává vált: júniusban ünnepelték II. Erzsébet királynő uralkodásának 60. évfordulóját, most az olimpia és a paralimpia ad okot az ünneplésre.

Becslések szerint az Olimpia 7,9 milliárd dolláros (1832 milliárd forint) lökést jelent a gazdaságnak, csak borra pedig idén 1,93 milliárd dollárt - közel 450 milliárd forintot - költenek Londonban, ami 35 százalékkal több mint 2011-ben. A város 4 millió látogatót vár az ötkarikás játékok 17 napja alatt, ami rendesen megpörgeti a vendéglátósok forgalmát.

0 Tovább

Hiányzik a megoldás, nekiestek az eurónak

Hétfőn ismét nekiestek az adósságválságtól rettegő befektetők az eurónak, mert még mindig nincs megnyugtató recept. A közös deviza a dollárral szemben 2, a jenhez képest 12 éves mélypontra került.

Az euró értékvesztése - amely egyébként a forintot is gyengítette hétfő délelőtt - több, az eurózónából érkező kedvezőtlen hírrel magyarázható. A befektetők ismét aggódnak a görögök fizetőképessége miatt, a spanyoloknál pedig egész tartományok kértek segítséget az államtól az adósságuk rendezéséhez.

Utóbbi hír főszerepet játszott abban, hogy a fenntarthatóság szempontjából kritikusnak mondott 7 százalék felett mozgó spanyol állampapír hozam tovább emelkedett.

Közben az euró a dollárral szemben újabb kétéves mélypontot ért el, a japán jenhez képest pedig 12 éve nem látott szintre gyengült.

0 Tovább

Pályázó a legrosszabb szerepre

A gyapotpiac izgalmasan alakult eddig, a jövő pedig meglehetősen bizonytalan. Bár vannak elemzések, amelyek drágulást jósolnak, ezek nem elég megalapozottak. Ha a bizonytalan piacon tovább esik az ár, akkor a gyapot lehet az egyik legrosszabbul szereplő termény.

A gyapothelyzet fokozódik, az év eleje óta 30 százalékos leértékelődésen esett át a termény, ami 2010 végén még történelmi csúcson, 220 dollárcenten állt, mivel a kedvezőtlen időjárás akkor alaposan megtépázta a termést.

A javuló időjárásnak és terméskilátásoknak köszönhetően 2011 elejétől azonban fordulat következett be a piacon, és 2012 második felében is gazdasági lassulással kell számolnunk, ami a textilipar teljesítményére is rányomhatja a bélyegét. A jelenlegi helyzetben az iparágon belül árérzékenység alakult ki, ami arra sarkallta a kínai feldolgozókat, hogy az állami gyapot készletekből fedezzék a termeléshez szükséges mennyiséget, így a legnagyobb gyapotfelvásárló kieshet a piacról.

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek