Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Sok van, az ág is húzza

Rosszul áll a gyapot szénája. A 2010 végén még történelmi csúcson, 220 dollárcenten álló termény mélyrepülése jó ideje töretlen.

A kedvező időjárás és a globális kereslet csökkenése együttes erővel döngöli földbe az árfolyamot. Komoly érvágást jelent, hogy Kína, a legnagyobb keresletet biztosító ország jelentős készleteket halmozott fel egy a farmtámogatási programnak köszönhetően, így kevésbé szorul importra, ez pedig alacsonyan tartja az árat.

Mivel Kína mérsékelten kapkod a gyapot után, más országok készletei akár 16 százalékkal is nőhetnek, ez pedig csökkenti a vevők harci kedvét.

0 Tovább

Akiknél sokkal jobb a forint

A négy legnagyobb feltörekvő piaci gazdaság, a hírekben általában BRIC-rövidítéssel hivatkozott Brazília, Oroszország, India és Kína devizáinak leértékel(őd)ése a világgazdaság számos szereplőjének okoz súlyos problémákat.

Jelenleg a brazil reál és az indiai rúpia gyengül leggyorsabban a feltörekvő piaci devizák közül (erre 13 éve nem volt példa), a kínai jüan pedig 1994 óta nem veszített annyit értékéből, mint az idén. A Bloomberg adatai szerint április eleje óta a reál 12 százalékkal, a rubel 11,5 százalékkal, a rúpia 10 százalékkal, a jüan 1,2 százalékkal gyengült, míg például a forint mintegy 2,0 százalékkal erősödött.

A befektetők számára egyre kevésbé vonzóak a BRIC piacok, és erre alapos okuk van. Brazília csődkockázata 2009 óta nem látott magasságba emelkedett, az orosz olajexportból származó bevétel 18 hónapos mélypontra süllyedt, Indiában a költségvetési hiány, Kínában pedig az ingatlanpiac gyengélkedése - a lakásárak folyamatos csökkenése - jelent kiemelt kockázatot.

0 Tovább

Akikre figyelni kell - a legmenőbb kínaiak

A nyugati világ leggazdagabb üzletemberei közül sokak nevét ismerhetjük, elég csak Bill Gates-re, Warren Buffett befektetési gurura gondolni, de az egyre nagyobb befolyással, hatalommal és pénzzel rendelkező kínai vezetők nevét is érdemes lesz megtanulni. Őket mutatja be az amerikai Fortune magazin friss rangsora.

Az első helyre került a 67 éves Ren Zhengfei, a magyarországi érdekeltséggel is rendelkező távközlési világcég, a Huawei Corporation alapítója és elnöke.

Róla és cégéről azt írják, bár 2011 viharos év volt, a Huawei nettó nyeresége ugyanis 53 százalékkal csökkent éves szinten, a kínai óriásnak sikerült tartós bevételnövekedést produkálnia távközlési hálózatainak és az ehhez kapcsolódó szolgáltatásainak köszönhetően. Nem mellesleg a Huawei gyártotta a legtöbb okostelefont. A cég pedig nemrég bejelentette, hogy közel 20 százalékkal 4,5 milliárd dollárra emeli kutatás-fejlesztési kiadásait.

0 Tovább

A kapitalizmus halott

A hitelezés az új király, Kínának is bealkonyul - állítja Richard Duncan, az IMF korábbi közgazdásza.

A jelenleg Bangkokban élő szakember, aki többek között a Világbanknak, az IMF-nek és a Blackhorse Asset Managementnek is dolgozott, a "The New Depression: The Breakown of the Paper Money Economy" című könyvében nem kevesebbet állít, mint hogy a (valódi) kapitalizmus már 1914-ben kimúlt, amikor az első világháborúra készülő európai államok aranyfedezet nélküli pénzkibocsátásba és deficitfelhalmozásba kezdtek. Azóta a hitel az úr...

A Fed 1968-ban törölte az aranyfedezet kötelezettségét, a hatás pedig nem maradt el: a globális hitelállomány a 60-as évek végi 1000 milliárd dollárról 2007-re 50 000 milliárd dollárra nőtt. Az elmúlt 50 évben mindössze kilencszer fordult elő, hogy az egyesült államokbeli teljes hitelállomány 2 százaléknál kisebb mértékben bővült, az ilyen éveket azonban rendre recesszió követte, amelyből - hogyan máshogy? - masszív hitelekkel sikerült kilábalni...

0 Tovább

Eséssel készül a boomra a tejpiac

Tovább zuhant a tejpor világpiaci ára, miután a várakozások szerint a termelés rekordszintet érhet el, a kereslet pedig rövidtávon - elsősorban a kínai vevők kiesésének betudhatóan - visszaeshet.

Egy tonna tejporért a világpiacon most megközelítőleg 2800 dollárt - 630 000 forint - kell fizetni, ami bő 40 százalékos visszaesést jelent a tavaly tavasszal fölállított csúcshoz képest. A Bloombergen megjelent elemzés szerint a szakemberek további lemorzsolódásra számítanak, amiért a felelős Kína lehet...

A távol-keleti óriásgazdaság ugyanis az elmúlt hónapokban jelentős készleteket halmozott föl tejporból, amiből a piaci pletykák szerint az következik, hogy a következő hónapokban csökkentheti vásárlásait.

A kereslet tehát visszaeshet, a kínálat ugyanakkor növekedhet, miután a tavalyi rekord árakat látva a termelők alaposan rákapcsoltak: az USA, amely a legnagyobb tejtermelő a világon idén két százalékkal 90,6 millió tonnára növelheti termelését.

0 Tovább
«
12

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek