Egyre csak gyülekeznek a viharfelhők a világ ötödik legnagyobb távközlési berendezéseket gyártó vállalata, a ZTE felett. Hogy lesz ebből magyarországi fejlesztés és negyedik mobilszolgáltató?

A kínai cégről, amely nem mellesleg a globális mobiltelefon-piacon is meghatározó szereplő, az elmúlt napokban kizárólag a befektetők számára kifejezetten ijesztő hírek láttak napvilágot, ez pedig a társaság részvényeinek jegyzésén is meglátszott. Az árfolyam hét eleje óta majd 20 százalékkal esett, aminek eredményeként szerdán a papír három és féléves mélyponton zárt. Bár a csütörtöki kereskedésben felfelé vette az irányt a ZTE, a kilátások nem túl kedvezőek, április közepe óta ugyanis nagyjából 50, az elmúlt egy évben pedig 65 százalékkal zuhant a cég piaci értéke.

Ezúttal a bomba amiatt robbant, hogy a vállalat a helyi tőzsdefelügyeletnek hétvégén benyújtott előzetes jelentése szerint a vártnál sokkal gyengébb negyedévet zárt. A ZTE első féléves nyeresége akár 80 százalékkal is csökkenhetett, az említett dokumentum alapján ugyanis az adózott profit 154 és 308 millió jüan között lehetett, szemben az egy évvel korábbi mintegy 770, illetve az elemzői prognózisokban szereplő 684 millióval.

A befektetők elkeseredettségét csak tovább fokozta, hogy a gyenge féléves adatok közzététele után egy nappal az FBI bejelentette, hogy nyomozást indít a társaság ellen, mivel a ZTE üzleti kapcsolatba lépett Irán legnagyobb távközlési cégével, s márciusban – a kormányzati tiltás ellenére - az Egyesült Államokból származó számítástechnikai felszereléseket értékesített az arab államnak.

A rossz hírek sora ráadásul ezzel még sem ért véget, szerdán ugyanis az a pletyka terjedt el a piacokon, hogy a ZTE pénzügyi gondjai miatt 10 ezer fős leépítést tervez az idén, s bár a cég ezt közleményben cáfolta, tegnap ez nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy megállítsa a papírok mélyrepülését.

A társaság helyzetén minden bizonnyal csak néhány nagyobb, a bevételeket megdobó  megrendelés javítana számottevően, ezért is vélik sokan úgy, hogy a ZTE mindent megtesz majd, hogy a Telenor után a negyedik szolgáltató hálózatát is ők fejleszthessék hazánkban. Más kérdés, hogy a cégnek itthon is vannak gondjai, két hete ugyanis a NAV razziázott náluk, mivel állítólag fülest kaptak, hogy a kínai cég feketén alkalmaz embereket. Piaci pletykák szerint a tipp az egyik konkurenstől jöhetett...

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!

Korábbi posztjaink:

Csak röhögünk az Apple-Samsung csatán?


Vergődik az euró

Kincsesbányák nyílnak Dél-Amerikában


Cukor méregdrágán


A jegybankok bánhatnak el az euróval


Gömbölyödnek a gazdagok