Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Továbbra is lejtőn

Az egyik legfontosabb agrártermék, az aszály miatt korábban rekordot produkáló szója lejtőn maradhat, ha beigazolódnak a várakozások. Azaz több lesz belőle.

Közel 1500 körül mozgott a szójabab vékánkénti árfolyama, és jó esély van arra, hogy a jövőben tovább fog esni a jegyzés. Hétfőn hónapok óta nem látott esést produkált az árfolyam. Így 1500 cent alá került.

Az árfolyamot közvetve a brazil gazdák és persze a időjárás küldheti még lejjebbre, a vártnál ugyanis kedvezőbbek a várakozások a termőterületeken. Ha maradnak az optimista kilátások akkor a szójabab árfolyama akár 1400-1450 centig süllyedhet egy hónapos időtávon. Ha valóban ez a forgatókönyv valósul meg, akkor az árfolyamsüllyedés akár 6 százalékos többletet is hozhat.

0 Tovább

Lecövekelhet a benzinár

A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a hazai kutakon változatlanok maradnak az árak a jövő héten.

Az elmúlt hét a forint kismértékű erősödését hozta, miközben az üzemanyagárak világpiaci ára némileg emelkedet, így végeredményben a forintban számolt gázolaj- és benzinár változatlan maradhat, esetleg minimális mértékben változhat a Mol soron következő döntése nyomán.

Benzinár idei alakulása (forint/tonna)


A konkrét számokban kifejezve mindez annyit tesz, hogy a forint a hét átlagában mintegy 0,7 százalékkal erősödött a dollárral szemben, miközben a benzin dollárban jegyzett világpiaci ára 0,5 százalékkal, míg a gázolaj dollárban számolt ára 0,9 százalékkal emelkedett. Forintban számolva tehát megközelítőleg stagnálással számolhatunk, ami nem indokol változtatást a hazai kutakon.

Mi tippelünk, a Mol dönt

Mindez természetesen csakis feltételes módban! Fontos ugyanis hangsúlyozni, hogy ezek csupán a piaci adatokból számolt elméleti kalkulációk, a trendeket igyekszik megmutatni, a Mol árazási politikájától függően nem feltétlenül érvényesíti a változásokat az üzemanyagárakban, emellett az cég által alkalmazott árfolyamok is eltérőek lehetnek. Szeptemberben is volt olyan hét, amikor a benzin, a gázolaj és a forint árfolyamának változása akár néhány forintos drágulást is indokolt volna a következő héten, ám a Mol mégsem emelt árat.

0 Tovább

Mészárlás hozott drágulást

Már megint az aszály írja át a forgatókönyveket, a tejárfolyam a következő "áldozat".

Az aszály miatt elszaladó takarmányárak régen látott mészárlást eredményeznek, emiatt felfordul a tejpiac. A szarvasmarhákat ugyanis a drágaság miatt levágják a gazdák, így jelentősen csökkenhet a tejtermelés az amerikai piacon, ez pedig a világpiaci folyamatokra is hatással lehet.

Bob Cropp, a wisconsini egyetem közgazdásza, aki 1966 óta kutatja a tejpiacot, a Bloombergnek azt mondta, a tejtermelők nem engedhetik meg maguknak, hogy a mostani árakon etessék az állatokat.

0 Tovább

Fordulhat a kocka a élelmiszereknél

Az aszály miatt az idén meglépő kukorica árfolyama visszafordult, ha folytatódik a trend, akkor az élelmiszerek és az etanol ára is csökkenhet.

Az elmúlt két hétben esésbe fordult az élelmezési szempontból kulcsfontosságú kukorica, miután kiderült, hogy jövőre 77 éve nem csúcsra emelkedhet a termesztés. Az árcsökkenésnek lökést adott az is, hogy az elmúlt hetekben az árfolyamot magasba emelő időjárás is kegyesebb volt a kukoricával az amerikai földeken.

Szintén kedvező folyamat, hogy az olajár is csökkent, ez pedig a következő hónapokban visszafoghatja az etanoltermelést, amely szintén jelentős kukoricaemésztő ágazat. Ha jelenlegi várakozásokból indulunk ki, akkor a kukorica árfolyama 650 dollárcentre mérséklődhet, a korábbi 700-800 centes szintekről, vagyis az áresést meglovagoló shortolással szép eredményt lehet elérni.

0 Tovább

Megvadulhat a kakaó

Jelentős, akár több mint 20 százalékos áremelkedés jöhet a kakaó piacán.

Nagyon könnyen jelentősen emelkedhet az kakaó árfolyama az egyik legjelentősebb termelő országban, Elefántcsontparton elképzelhető változások miatt. A kakaótermelési szabályok reformjára készülnek az országban, amely felhajthatja az árat, emellett egy esetlegesen kirobbanó belpolitikai válság is forróbbá teheti a kakaópiacot.

Azt, hogy ez milyen időtávon emelkedhet jelentősen a kakaó ára egyelőre nehéz megmondani, jelenleg a piac a pontos termésadatokra vár, de érdemes készen állni. Azt a kakaónál fontos tudni, hogy egy jelentősebb hír gyorsan megmozgatja a piacot, két hét alatt komolyabb változások következhetnek be. Ha az elefántcsontparti események valóban megemelik az árat, akkor a mostani kilátások szerint a valamivel 2500 dolláros árfolyamról akár 3000 dollárig szaladhat az árfolyam.

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek