Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Bizonytalanság kamatfronton

A magyar jegybankárok kedden döntenek újra a kamatról, a piac megosztott a kérdésben. Tartás és csökkentés is szóba jöhet.

Kedden dönt a kamatról a jegybank monetáris tanácsa, amely a legutóbbi döntésnél megosztottá vált. Az úgynevezett külsős tagok leszavazták a belsősöket, azaz a jegybankban vezető pozíciót betöltő Király Júliát, Karvalits Ferencet és Simor András elnököt. Így 6,75 százalékra csökkent a kamat. A kamatcsökkentés azt jelzi, hogy a külsős jegybankárok az infláció alakulását nem tartják veszélyesnek, az alacsonyabb kamatszinttel a gazdaságnak akarnak lökést adni.

Kérdés, hogy a keddi ülésen hogyan határoznak majd a jegybankárok. Feltehetően a belső tagok továbbra is tartani akarják majd a kamatot, az még bizonytalan, hogy a külsős tagok újabb csökkentést akarnak-e. Ahogy a tanács a legutóbb, úgy a piaci szakértők is megosztottak abban, hogy kedden milyen döntés születik. Ha csökken a kamat, akkor várhatóan 6,5 százalékos szintre mérséklődik, amely tavaly novemberi szintet jelent.  

A kamat a forint árfolyamát is befolyásolja, elvileg az alacsonyabb kamat forintgyengítő hatású, mert a piaci szereplők kevesebb nyereséget tudnak reálizálni a forintos befektetéseiken. Mindazonáltal a kedvező nemzetközi hangulat és az IMF-megállapodás reménye támaszt adhat a magyar devizának. Egyelőre tehát csak a bizonytalanság biztos, kedden délután okosabbak leszünk.  

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS

Korábbi posztjaink:

Ha esik, esni fog

Melegszik a kávé

Nyugi! Van nálam csoki

Látod, hallod? Dagadnak a pénztárcák


Euró: bizonyíték kell, nem ígéret

Mi kell az önbutításhoz?

0 Tovább

Meredeken zuhanhat a benzinár

Akár jelentős mértékben eshetnek az üzemanyagárak a hazai kutakon, miután az olajár bezuhant, a forint pedig erősödött.

A hazai deviza dollárhoz mért jegyzése a hét átlagában 1,2 százalékkal erősödött, miközben a benzin ugyancsak heti átlagos jegyzésára dollárban mérve 1,5, a gázolajé 0,7 százalékkal esett.

Benzinár idei alakulása (forint/tonna)

Forintban számolva a benzinár így közel 3,0, a gázolaj jegyzése mintegy 2,0 százalékkal ereszkedett a hét átlagában, ami - figyelembe véve, hogy a hazai kiskereskedelmi ár mintegy 40 százalékát adja a termelői (világpiaci) ár - a hazai kutakon a benzin megközelítőleg 4-6, a gázolaj 2-3 forintos áresését indokolná a Mol soron következő döntésekor.

0 Tovább

Ha esik, esni fog

A szójabab volt a chicagói parkett egyik főhőse a napokban, a hét elején ugyanis a maximálisan megszabott 70 dollárcenttel - 4 százalékkal - zuhant, így 1669 dollárcentre süllyedt a jegyzés.

Az aszály miatt hetekkel ezelőtt még soha nem látott csúcsokat döntögető árfolyam süllyedéséhez a kedvező kilátások vezettek. A szójaföldeken ugyanis a korábbi előrejelzéseknél nagyobb terméshozammal számolnak a piaci szereplők.

0 Tovább

Mi történt a forinttal?

Az eurózóna megmentése és az amerikai pénzpumpa miatt az euró óriási emelkedést produkált a dollárral szemben, sajnos a régiós devizák ebből keveset profitáltak.

Az euróról szóltak az elmúlt napok a devizapiacokon. Hétfőn még 1,25-ös szinten mozgott a dollárral szemben, míg pénteken már 1,31 felett volt az árfolyam, ami látványos, 5 százalékos többletet jelent.

A közös deviza két oldalról kapott komoly támogatást. Egyfelől a német alkotmánybíróság kedvező döntése az eurózóna mentőalapjáról, amely a jelenlegi eurózóna fenntartásába vetett bizalmat erősítette. A másik lökést az amerikai jegybanktól kapta az euró, a Fed ugyanis bejelentette, elindítja a pénzpumpát a gazdaság támogatása érdekében. Az amerikai jegybankárok döntése után szinte az összes piacon elkezdtek bevásárolni a befektetők.

0 Tovább

Melegszik a kávé

Több mint három éve nem látott produkcióval rukkolt elő a kávé, amelynek ára várhatóan még feljebb megy.

Hétfőn látványosan, több mint 6 százalékkal 173 dollárcentre drágult az arabica kávé. Az áremelkedés jelentőségét mutatja, hogy hasonló mértékű drágulásra legutóbb 2009 januárjában volt példa, ráadásul kedden rátett egy lapáttal, így 177 dollárcentnél is adtak a kávéért.

Az áremelkedés a kínálat visszaesésének köszönhető, a legnagyobb kávétermelő országokban ugyanis csökkent az export. Nincs elég kávéja az egyik legjelentősebb termelőnek számító Brazíliának sem, ahol most került célegyenesbe a szüret.

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek