Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Orosz lejtőre kerülhet a piac

Néhány héttel ezelőtt a gabonapiacon áremelkedést okozott a hír, miszerint a világ egyik legjelentősebb gabonaexportőrének számító Oroszország a visszafogott termés miatt befagyasztaná a kukorica- és búzaexportot.

A napokban Oroszország azonban közölte, hogy nem lesz exportkorlátozás, ez pedig komoly hatással lehet az idén jelentős emelkedést produkáló világpiaci gabonaárakra. A kukorica esetében, ha nem lesz újabb komolyabb piaci feszültség, akkor 1-2 hónapon belül 700 cent alá süllyedhet az árfolyam. A búzánál is megindulhat egy érdemi esés, és végre - negatyv irányba - kiléphet a 850 cent feletti sávból, amely fogva tartja.

0 Tovább

Ki az első a piacon?

Igen látványos emelkedést hozott össze több árupiaci szereplő. A búza az élen, a vesztesek körében pedig a narancslé az úr.

Az elmúlt hónapokban sokszor szó volt az évtizedek óta nem látott szárazságról, ennek köszönhetően pedig az egyes agrártermékek drágulásáról. Most a Solar elkészítette az idei ranglistát, amely érdekes eredményeket mutat.

Az első helyezett a búza, amely január óta több mint 35 százalékkal 900 dollárcent fölé drágult. A második a toplistán a 30 százalékos áremelkedéssel 1600 centig jutó szója. Igaz, utóbbi terménynél könnyen áresés jöhet a kedvező időjárási és termés kilátások miatt. Ha ezek a prognózisok beválnak, a szója ára jelentősen, 6 százalékkal 1400-1450 centig süllyedhet akár egy hónapon belül.

A harmadik helyet az ezüst szerezte meg, több mint 23 százalékos erősödéssel, a negyedik a kakaó 17, majd a kukorica következik 14 százalékos többlettel.

0 Tovább

Vége az olcsó ételek korának?

Az alapvető élelmiszer-alapanyagok drágulása miatt nehezen lesz elkerülhető az áremelkedés. A világ egyik legnagyobb élelmiszercége szerint vége a jó időknek.

Az elmúlt hónapokban látványos drágulás következett be az árupiacokon. Az Egyesült Államokban évtizedek óta nem látott szárazság ugyanis jelentősen megdobta az alapvető termények - búza és kukorica - árát, ezzel párhuzamosan a szintén fontos élelmiszer-alapanyagnak minősülő szójabab is jelentősen drágult.

A rendkívüli aszály mellett az árakat felfelé húzza a bioetanol iránti egyre jelentősebb kereslet is. Peter Brabeck-Letmathe, a világ egyik legnagyobb élelmiszer-gyártójaként ismert Nestlé első embere a napokban a BBC-nek azt nyilatkozta: "vége az olcsó élelmiszerek korának".

Szerinte, ha a bioüzemanyagokhoz nem az ominózus terményeket használnák fel, akkor olcsóbbak lehetnének az élelmiszerek. Barbeck-Letmathe úgy véli, a bioüzemanyagok csak a jelentős támogatások miatt bírják a versenyt elsősorban az Egyesült Államokban, ezek a dotációk azonban elfogadhatatlanok.

0 Tovább

Dráguláshoz vezet a kánikula

A meleg időjárás miatt a következő hónapokban ötödével drágulhat a két legfontosabb gabona ára a világpiacon.

A nagy meleg és a szárazság miatt az elmúlt hónapban a búza határidős ára 25 százalékkal, a kukoricáé 21 százalékkal emelkedett. A jelentős felértékelődés mögött a kínálat drasztikus szűkülése áll, mert a kedvezőtlen időjárás miatt a termés több országban is jóval alulmúlja a várakozásokat. Ez a búza esetében Spanyolországban 14, Oroszországban 5, míg az Egyesült Államokban 3 százalékos mínuszt jelent.

A kukorica sincs a helyzet magaslatán, esetében hasonlóan rossz adatokkal számolhatunk, ráadásul a következő két hétben az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium előrejelzése szerint az elmúlt húsz év egyik legmelegebb időjárása köszönthet a főbb mezőgazdasági termő területekre. A minisztérium szerint augusztusra az Egyesült Államok kukoricakészlete akár tizenhat éves mélypontra zuhanhat.

0 Tovább

Hoppon maradtak a spekulánsok

Érdekes jelenség a tőzsdéken, hogy amikor sokan fogadnak valamire, akkor annak többnyire pont az ellenkezője következik be.

A spekulánsok például a múlt héten január óta nem látott mértékben csökkentették a mezőgazdasági termékek - búza, kukorica, szója, cukor - áremelkedésére kötött "fogadásaikat", miközben az árak 2012-ben eddig nem látott mértékben emelkedtek, átlagosan 3,5 százalékkal egy hét alatt.


A spekulánsok egy része tehát lecsúszott az idei év eddigi legnagyobb egyheti nyereségéről, aggodalomra ugyanakkor semmi okuk, a hírek ugyanis egyre inkább arra utalnak, hogy a dél-amerikai kontinensen pusztító aszály alaposan megtizedelheti az idei termést - kukorica, cukor -, ez pedig felpörgetheti a magasabb élelmiszerárakkal kapcsolatos spekulációt.

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek