Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Fájhat a kólagyártók feje

A kukorica utoléri a cukrot. A kólagyártók feje fájhat, mivel a korábbi években eszükbe sem jutott a drága cukrot használni, a kukoricából készülő édesítőszirup ugyanis magasan verte a konkurens árát, fillérekért lehetett hozzájutni.

A napról napra újabb izgalmakat tartogató árupiacon idén fordult a kocka cukorfronton. A korábbi években jelentősen dráguló cukor nyomába eredt a kukoricaalapú édesítőszer ára, mivel az alapanyag látványos áremelkedést produkált idén elsősorban az évtizedek óta nem látott aszály miatt.

0 Tovább

Nyugi! Van nálam csoki

A stresszben élő menedzserek, köztük a pénzpiaci szakértők számos olyan árupiaci termékkel kereskednek, amelyek csökkenthetik a feszültséget.

Több bizonyítottan stresszcsökkentő táplálékot sorol fel egy friss amerikai lista. Amellett, hogy egészséges étrendet alakítunk ki, a helyes légzéstechnika és a pihenés is biztosan segíti a stressz oldását.

A stressz egyik ellensége a földimogyoró, amely tele van minden földi jóval, például magnéziummal, cinkkel és B-vitaminnal. Emellett meghozza az étvágyat, segít a kiegyensúlyozott vércukorszint fenntartásában és csökkenti a cukor iránti vágyat.

0 Tovább

Hányadikok vagyunk a benzinranglistán?

Egy tankolás Norvégiában 400 dollár, Venezuelában csak 3,51. Magyaországon pedig 264.

Bár az utóbbi három hónapban átlagosan 8 százalékkal mérséklődött a benzin ára, de világszerte jelentős különbségek vannak.

A Bloomberg 60 ország árait állította rangsorba, amely szerint Norvégiában a legdrágább a benzin, Venezuelában a legolcsóbb. A skandináv országban egy, a Bloomberg példájában szereplő Chevrolet megtankolása közel 400 dollár, a dél-amerikai államban mindössze 3,51 dollár ugyanez.

Vásárlóerő-paritáson mérve azonban Norvégia csak az 52. (A vásárlőerő-paritás, leegyszerűsítve azt mutatja meg, hogy a jövedelmi viszonyokhoz képest hogyan alakul a benzinár. Vagyis hiába a legdrágább a norvég benzin, az ottaniakat ez nem aggasztja, mert bőven van miből tankolniuk.) Az abszolút rangsorban Törökország a második, Izrael a harmadik, előbbi a vásárlóerő-paritáson mérve hetedik, utóbbi pedig 31.

0 Tovább

Fogyókúrára küldik a csokikat

A kakaóhiány miatt hosszú távon kisebbek lehetnek a csokoládék, cserébe jönnek a személyre szabott szeletek.

A kakaó (kakaóbab) iránti kereslet 2030-ra várhatóan sokkal nagyobb lesz, mint a kínálat, ezért a gyártók kénytelenek lesznek egyéb alternatívákat keresni. Elemzők szerint már a következő tíz évben is 30 százalékkal nő majd az igény, köszönhetően a latin-amerikai, a kelet-európai és az ázsiai fogyasztók étvágyának.

A legfrissebb előrejelzések alapján 2030-ra kisebb és édesebb csokoládék kerülnek a boltok polcaira, mert a hiány miatt a gyártók kevesebb kakaót használnak majd a csokoládék előállításához vagy a mesterséges kakaót választják.

0 Tovább

Olcsóbb is lehetne a kóla

A cukor világpiaci ára a 2011-ben regisztrált 27 százalékos visszaesést követően idén tovább süllyedhet, aminek az egyik legfőbb haszonélvezője a legnagyobb fogyasztók - Kína, Pakisztán és az afrikai kontinens - mellett a világ legnagyobb üdítőital-gyártója, a Coca-Cola lehet.

Ha minden jól megy, akkor idén még olcsóbb lehet a cukor, miután a termelés világviszonylatban zsinórban második évben haladhatja meg a fogyasztás szintjét. Az árupiaci kereskedelemmel foglalkozó Olam International Ltd. számításai szerint a túlkínálat a tavalyi 9 millió tonna után idén 6-8 millió tonna lehet.

A cukor világpiaci ára a 2008 elején mért 10 centről - a mértékegység egy font, azaz 0,45 kilogramm - 2011 februárjában 35 centre emelkedett, majd 2011 végére 25 centre süllyedt. Ha igazuk lesz a szakembereknek, és az idei év valóban kiváló termést és túlkínálatot hoz, akkor az árfolyam tovább ereszkedhet, akár egészen 20 centig (ez az árfolyam megközelítőleg 100 forint/kiló lenne, de ez nem az itthoni fogyasztói ár, hanem a világpiaci ár!).

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek